Fotoğraf çekim Sözleşmesi

Fotoğraf çekim Sözleşmesi

Fotoğraf çekimleri ve sözleşme

 

Söz uçar yazı kalır

(Fotoğrafçı arkadaşlar google da "korkut doğan photography"  yazdığınızda sağ tarafta çıkan tanıtıcı bölüme yorum yaparak puan vermeniz ve bana whatsup tan (0532 386 24 60 )yorum yaptığınız hesap ismini ve mailinizi mesaj atmanız durumunda kendi derlemiş olduğum ürün çekimi fotoğraf  sözleşmesi örneğini size mail atarım.sözleşme ürün fotoğrafçılığı üstüne ve genel konuları kapsadığından siz kendinize göre ilaveler ve çıkarmalar yaparak daha iyi bir sözleşme elde etme şansınız olacaktır 5-6 sayfa civarındadır.)

Fotoğraf çekimi gibi görsel ve algıya açık bir konunun icrası sırasında fotoğrafçı ve müşterileri arasında tartışma konusu olacak durumların oluşmaması yada oluşan sorunların  çözümünün hızlı ve tarafları memnun edici bir şekilde  olabilmesi için  fotoğrafçı ve müşteri olarak mutlaka aranızda sözleşme hazırlayıp imzalamanız gerekir  .

Gerek ürün çekimlerinde ,  mekan çekimlerinde yada düğün nişan  ve toplantılarınızda ölümsüzleştirmek istediğiniz  anlar için bir fotoğrafçı ile anlaşıyorsunuz . önce  bunun maliyetini hesaplıyorsunuz cebinizden ona göre bir bütçe ayarlıyorsunuz  ve uygun gördüğünüz bir fotoğrafçı ile belli sayıda  fotoğraf için 50-100-200-anlaşıyorsunuz .

Çekim günü geldiğinde  planladığınızın dışında gelişmeler oluyor 

düğünde iseniz makyajları yapılmış en güzel kıyafetler ile gelmiş misafirlerinizin hepsi sizinle fotoğraf çektirmek istiyor  aile fotoğrafları takı fotoğrafları uzadıkça uzuyor  kimseyi kıramıyorsunuz  bir ara fotoğrafçı arkadaş yanınıza gelip anlaştığımız sayıdan daha fazla fotoğraf oldu şu kadar para daha isterim diyor  tam düğünün ortasındasınız en mutlu anınız düğünü bırakıp bir anda fotoğraf parası extraları düşünmeye başlıyorsunuz .”bana sormadan o kadar fotoğrafı neden çektin “ cümlesi sanırım size tanıdık gelmiştir .

yada düğün çekimi için anlaştınız fotoğrafçı o gün başka yerde çekimi olduğu için size çırağını kalfasını göndermiş  ve siz bunu kabul etmiyorsunuz .

Diyelim ki bir ürün çektiriyorsanız  aklınızda  çekimin yapılmasını istediğiniz kareler ile fotoğrafçının çektiği fotoğraflara bir bakıyorsunuz  arasında alaka yok  “bu  olmadı diyorsunuz “ fotoğrafçınız da bu ancak bu kadar çekilir diyor . ve aranızda anlaşmazlık çıkıyor

biraz fotoğrafçı arkadaşlar açısından da düşünelim  çekim yapacağı güne sıkı şekilde hazırlanmış teknik donanımı gününü ayırmış size gelmiş  bir de ne görsün orta da ne çekilecek ürün var  ne mekan hazırlanmış yada düğün iptal edilmiş fotoğrafçı arkadaşa haber verilmemiş . Haklı olarak fotoğrafı çekse de çekmese de  parasını talep ediyor . “ fotoğraf çekimi olmadan ne parası vereyim”  diye itiraz ediyorsunuz  ve anlaşmazlık çıkıyor .

bu ve buna benzer bir çok olumsuz  örneği sıralamak mümkün

fotoğraf çekimleri   mutlu bir anınız  para kazandığını bir mekan , ürettiğiniz ve pazarlamaya çalıştığınız bir ürününüz ile ilgili olduğunu düşünürsek genelde pozitif bir konunun bir parçasıdır . bu pozitif konunun size olumsuz bir şekilde yansımaması için başta da belirttiğimiz gibi “ söz uçar yazı kalır “atasözümüzü   dinleyip aklımızdan geçen tüm detayları ,sonradan  oluşabilecek durumları ,parasal konuları ödeme şekillerini çekilen fotoğrafları nasıl teslim edeceğinizi/alacağınızı  hepsini yazıya dökmelisiniz  aranızda bir sözleşme yapmalısınız .

diğer bir yandan da telif hakları kişilik hakları 3. Kişilere karşı olan sorumluluklarımız gibi hukuki  durumlar ile de sonradan uğraşmamak adına fotoğrafçı ve müşteri arasında kesinlikle bir sözleşme hazırlanması şarttır .

firmamız bu konuya kesinlikle büyük önem vermekte ve her türlü fotoğraf çekiminde sözleşme olmadan çekim yapmamaktadır .

fotoğraf çekimleri öncesinde  sizinle bir ön görüşme yapmakta tecrübelerini ve isteklerini aktarmakta sizin dilek ve isteklerinizi dinlemekte tüm bu konuşmaları çekim günü ve sonrasında tarafların hak kaybına uğramaması açısından sözleşme ile kayıt altına almaktadır.

 

M.korkut DOĞAN                                                                                                          korkut doğan foto

0532 386 24 60