PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFÇISI

PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFÇISI

PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFI ÇEKİMLERİ 

profesyonel ürün fotoğrafçısı

 Klasik pazarlama satış taktiklerinin internet ve elektronik ürünlerin gelişimine paralel olarak değişikliğe uğramasından dolayı günümüzde  bir  mal , ürün , hizmetin müşteriye sunulmasında görsel unsurlar daha çok ön plana çıkmaya başladı . 

 Bu gelişme daha önceki blog yazılarımda bahsetmiştim profesyonel fotoğrafçılara olan ihtiyaçları da artırdı. 

 Google  ve diğer arama motorlarında ki fotoğrafçı arama kriterlerine bakıldığında “PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFÇISI  “ , “PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAF ÇEKİMLERİ “ kelimelerinin ön plana çıktığını görmekteyiz .
Peki bizim mahalle fotoğrafçımıza ne oldu da insanlar o fotoğrafçılara  gitmek yerine PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFÇISI arar oldular.?

 Takdir etmeliyiz ki günümüzde tekstilden gıdaya  otomotivden tarım ürünlerine kadar sayısız derecede ürün bulunmaktadır  ve bu ürünlerin sunum şekilleri de bir birinden farklılık göstermektedir . 
Kurumların kendi ürünlerinin tanıtımı ile ilgili olarak teknik alt yapısı ,tecrübesi ,bilgisi tam olan ve de bunların üstüne ürünü tanıyan ürünü nasıl fotoğraf karesine taşıyacağını bilen PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFÇISI  aramaları da bu yüzdendir .

 Peki PROFESYONEL ÜRÜN FOTOĞRAFÇISI ne yapar. 
Fotoğraf çekimlerine gittiğim bir çok kurumsal firma ile aramızda genelde şöyle konuşmalar geçmektedir . 

- çok güzel fotoğraflar çektirmek istiyoruz 
- ürünü öyle bir çekelim ki müşteriler etkilensin 
- (çekilecek ürün yemek yada gıda ise ) fotoğrafı görenin karnı açıksın 
- Fotoğraflarımız diğer ürünlerden daha gösterişli olsun .

 Görüleceği üzere müşterilerin genelde beklentisi fotoğraf çeken kişinin ürünü nasıl ön plana çıkaracağını çok iyi bilmesi yönünde .

 Fotoğrafçı öncelikli olarak çekimi yapılacak ürünün hangi fotoğraf çekim açısı , lens, ışık vs ile çekeceğini çok çok iyi bilmesi gerekir bu temel bilgi dir . bunun haricinde gerçek anlamda ürünleri tanıması bilgi toplaması pazardaki duruşunu bilmesi  yurtdışındaki örneklerini incelemesi ve tanıtımın en önemli kısmı olan fotoğraf çekimlerini ona göre planlamalıdır.

 Örneğin bir saat çekimi ile bir kebap çekimi arasında vurgulanması gereken çok farklı yönler vardır . bir saati güçlü modaya uygun kişinin duruşuna uygun olarak göstermek gerekirken bir yemeği insanın karnını acıktıracak ışık kombinasyonları ve bakış açısından çekmek gerekmektedir .

Bir gıda fotoğrafının çekimi ile ilgili  fotoğrafçının haricinde bir YEMEK STİLİSTİ  ve bir YEMEK PROBİSTİ   de görev alması gerekirken , çekime dahil olması gereken her birimin çekim maliyetini artırmasında dolayı  Ürününün fotoğrafını çektirecek bir çok kişi ve kurum hizmet almayı düşündüğü fotoğrafçının bu konuda bilgili olmasını beklemektedir . 

 Yani bir fotoğrafçı ülkemiz koşullarında  iyi ve yetenekli bir fotoğafçı olmasının yanı sıra iyi bir yemek stilisti , iyi bir yemek probisti , iyi bir modacı , iyi bir teknisyen iyi bir gözlemci iyi bir reklamcı altyapısına da sahip olmak zorundadır.

 Profesyonel ürün fotoğrafçısı  nı diğer  Çok iyi  Doğa manzara eş dost aile fotoğrafları çeken fotoğrafçı arkadaşlardan ayıran özellikler bunlardır . 

Melih korkut doğan                                                                    korkut doğan foto
0532 386 24 60